"A Tolna megyei művészetért" kitüntetés és díjazottjai

A díjat a KÉSZ (Keresztény Értelmiségiek Szövetsége), a KÉZJEGY és a "Bárka" Művészeti Szalon alapította.

Az ezüst emlékplakettet Mözsi Szabó István tervei alapján Barsi Péter ötvös készítette.


Alapító okirat


"A TOLNA MEGYEI MŰVÉSZETÉRT"
plakett

Három Tolna megyei civil szervezet - a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) tolnai csoportja, a "Kézjegy" Tolnai Tollforgatók Klubja, és a Bárka Művészeti Szalon - a mai napon megalapítja "A Tolna megyei művészetért" elismerő plakettet, alkotók és művészetpártolók jutalmazására.
Az ezüstből készült plakettet évente öten kapják meg, a Magyar Kultúra Napján - január 22-én -, ünnepélyes keretek között.
Az öt díjazott, Tolna megyében élő, tevékenykedő, illetőleg a megyéhez valami módon kötődő személy legyen, lehetőleg az alábbi kategóriák szerint:
    1. költő, író, újságíró
    2. képzőművész
    3. előadóművész
    4. népművész, népi iparművész, kismester
    5. művészetpártoló (népművelő, rendezvényszervező, klubvezető, szponzor)

Az alapítók a díjat odaítélő kuratóriumba egy-egy tagot delegálnak. Elnököt a fenti sorrend szerint, évente változóan, rotációs rendszerben adnak.
A plakett előállítási költségeinek fedezésére más szervezetek is bevonhatók. A később megnyert támogatóknak az alapítók felajánlhatják, hogy a díjat odaítélő kuratóriumba egy-egy tagot delegáljanak. Szavazáskor az egyszerű többség dönt, szavazategyenlőség esetén az elnök voksa duplán számít.
Cégek és magánszemélyek bevonása - szponzorként - kerülendő!
(A díj egyik legfontosabb célja ugyanis az önzetlen mentorok elismerése. Hiba lenne, ha valaki az általa finanszírozott plakettet kapná.)
"A Tolna megyei művészetért" plakett odaítélésekor, a kuratórium kizárólag a jelölt emberi és alkotói értékeit vizsgálja! A politikai és gazdasági szempontok itt nem játszhatnak szerepet.
A szponzor kategóriában se azok élvezzenek előnyt, akik pozícióba kerülve közpénzeket osztogatnak, hanem azok, akik saját maguk, saját cégük bevételeiből patronálják a kultúrát, illetve azok, akik hivatali idejük lejárta után is művészetpártolóknak bizonyulnak.
Csak az az alkotás ér valamit, amely tisztán, tehetségből fogant. Csak az az elismerés ér valamit, amely minden hátsó szándéktól mentes.

Szekszárd, 2000. június 6.
dr. Saramó Márta Wessely Gábor Lönhárd Ferenc
a KÉSZ Tolnai
Csoportjának
elnöke
a "Kézjegy" Tolnai
Tollforgatók Klubja
elnöke
a "Bárka" Művészeti Szalon
elnöke


2000. évi díjazottak:

Dr. Németh Pálné textiltervező

Dr. Vadas Ferenc nyugalmazott múzeumigazgató

Mözsi-Szabó István festőművész

Koller Ferenc szponzor, cégvezető

Husek Rezső zongoraművész


2001. évi díjazottak:

László-Kovács Gyula költő

Molnár M. György festőművész

Schaffler Ádám szponzor, cégvezető

Szabadi Mihály koreográfus

Szekszard Jazz Quartet


2002. évi díjazottak:

Képes beszámoló a díjátadásról

Dr. Töttős Gábor író, helytörténész
Helytörténeti publikációiért, helytörténeti tevékenységéért.

Lőrincz Etel szövő, textiltervező
Hagyományőrző és oktató tevékenységéért.

Decsi Kiss János újságíró, képzőművész, mentor
Alkotóművészi és művészetpártoló tevékenységéért, a Szálkai alkotótábor létrehozásáért.

Kovács Ferenc festőművész tanár
Festőművészi alkotótevékenységéért és művészeti nevelő tevékenységéért.

Szekszárd Big Band - Pecze István vezetésével
Szerzeményeikért, hazai és külföldi koncertjeiken elért sikereikért.


2003. év díjazottjai:

Képes beszámoló a díjátadásról

Varga S. József író, újságíró
Publikációiért, tárcanovelláiért.
Aranytollas újságíró, a hagyományos magyar zsurnalisztika elkötelezett híve és művelője. A kisember szószólója. Pályáját a Tolna megyei Népújságnál kezdte, a Nők Lapjánál folytatta, majd nyugdíjazásáig a Szabad Föld fúmunkatársa volt. Eddig négy kötete jelent meg.

Baky Péter festőművész
Alkotói munkásságáért és művészetszervező tevékenységéért.
Egyedi látásmóddal és rendkívüli rajzkészséggel megáldott, szürrealista, olykor groteszk táblaképeiről ismert művész. Nagyméretű munkáit (pl. Milleneiumi pannók, Keresztút) középületekben helyezték el. Volt már több mint 50 önálló kiállítása, itthon illetve külföldön. Alkotó és szervező: tíz éve a szekszárdi Művészetek Háza igazgatója.

Szatmári Juhos László szobrászművész
Alkotói munkásságáért és művészetszervező tevékenységéért.
Számos köztéri alkotása található itthon és külföldön, melyek közül legismertebb a szekszárdi Borkút. Aktív művészetszervező, Forma Symposion néven, tíz éve rendez művészeti találkozókat Szekszárdon - neves szobrászok részvételével -, ahol az együttgondolkodás, együttalkotás a cél. Legjelentősebb közös művük az Évezredek kapuja, a Luther téren áll.

Szekszárdi Kamarazenekar, Földesi Lajos művészeti vezető
A komolyzene népszerűsítéséért, hazai és külföldi koncertjeikért.
Közel húsz éve, 1984-ben alakult, ma már nemzetközi hírű zenekar. Gyakran adnak ifjúsági koncerteket. Három CD-jük jelent meg eddig. Nemcsak belföldön lépnek föl, köncerteztek, turnéztak már több európai országban. Misszióként a borkultúra terjesztését, a szekszárdi bor népszerűsítését is vállalják.

Farkas Pál szobrászművész
Alkotói munkásságáért és pedagógiai tevékenységéért.
Néhány szobra külföldön áll, de legjelentősebb alkotásai itthon, Szekszárdon, Szegeden és Pakson találhatók. (Babits, Tiszavirágzás, Tudósportrék, István király) A szekszárdi pedagógiai főiskola vizuális nevelési tanszékének vezetője; 25 éve tanítja a leendő tanárokat.

2004. évi díjazottak:

Képes beszámoló a díjátadásról

Acsádi Rozália költő
Balladáiért, versesköteteiért.
Csányi-díjas író, szerkesztő. Diákkora óta publikál, főként Tolna, Somogy és Baranya megyei folyóiratokban. Lapokat, antológiákat szerkeszt. Az Országos Arany János Balladaíró Versenyre beadott pályamunkája arany fokozatú minősítést nyert Nagykőrösön. Országosan ismert és elismert szerző; eddig öt könyve jelent meg.

Stekly Zsuzsa zománcműves
Tűzzománc-képeiért és köztéri alkotásaiért.
Harminc éve készít tűzzománc-képeket, első kiállítása 1973 őszén volt. Azóta 172 önálló tárlaton mutatkozott be országszerte. Termékeny alkotó. Az apró ékszerektől a monumentális köztéri alkotásokig sok minden kikerült már a műhelyéből.
Munkássága elismeréséül megkapta a "Szakma ifjú mestere", az "Ipar kiváló mestere" címet, a "Kiváló kisiparos" kitüntetés arany fokozatát, és a Perczel-díjat.

Rühl Gizella cégvezető
Művészetszervező, művészetpártoló tevékenységéért.
A kilencvenes évek végétől kezdte fejleszteni a Tolna megyei kulturális oldalakat az interneten. Közreműködésével mára mintegy 120 személy, írók, költők, festők, szobrászok, fotósok, zenészek, kismesterek művei kerültek fel a világhálóra, bemutatásukkal, elérhetőségükkel együtt. Ott van minden fontosabb kulturális rendezvényen, fényképezi és archiválja az eseményeket.

Lozsányi Tamás orgonaművész
A komolyzene népszerűsítéséért, hazai és külföldi koncertjeiért.
A Zeneakadémián Lehotka Gábor tanítványa volt. Jelenleg Szekszárdon és Bátaszéken tanít. Rendszeresen koncertezik, játszott hazai és külföldi templomokban, önálló hangversenyt adott többek között a Mátyás-templomban és a csíksomlyói kegytemplomban, de részt vett svájci orgonahangversenyen is. Vállal jótékonysági fellépéseket, szerepel zongoraszólistaként, valamint szólisták és kórusok kísérőjeként is.

Dombai Gyula cégvezető
Művészetpártoló tevékenységéért.
Önálló fogtechnikai vállalkozását 1992-ben indította, közel harmincéves szakmai tapasztalat birtokában. Szakmájának ezüstkoszorús mestere. Közéleti szereplőként is ismert: volt Szekszárd városi és Tolna megyei önkormányzati képviselő, illetve kamarai alelnök. Jelenleg a Fogtechnikus Mestervizsga-bizottság elnöke, és az Országos Fogtechnikus Ipartestület Etikai Bizottságának tagja. A kulturális és művészeti kiadványok - könyvek, újságok, CD-k - állandó támogatója.


Összeállítás: Ruhl Gizella